...

Ne Yenir Ne İçilir?

  • Kayısı; Malatya denince herkesin aklına ilk olarak kayısı gelir. Malatya’da yetişen kayısılar Türkiye’nin birçok köşesine ve tüm dünyaya dağıtılmaktadır. Genellikle taze meyve olarak ya da kurutularak tüketilen kayısı ile günümüzde daha farklı ürünler de yapılmaktadır. Kayısı çikolatası ve kayısı döner bunlardan bazılarıdır.
  • Kayısılı Kavurma; Kayısılı kavurma mı olur demeyin. Burası Malatya. Dünyanın farklı noktalarına ihracı yapılan ülkemizin önemli meyvelerinden biri olan kayısı Malatya için çok özel bir değere sahiptir. Nasıl ki hamsinin türlü türlü yemeği varsa, Malatya’da da kayısının türlü türlü yemeği vardır. Neredeyse kayısının girmediği yemek yok desek yalan olmaz herhalde? Bu yemeklerden biri de kayısılı kavurmadır.
  • Gırık; Malatya mutfağında bulgur olmazsa olmazdır. Malatya yöresel yemeklerinin neredeyse tamamına yakınında bulgurla yapılan yemeklere mutlaka rastlanır. Malatya’nın yöresel yemeklerinden biri daha olan gırık da ince bulgur taneleri ve kıyma ile hazırlanarak patateslerle harmanlanıp kâselerde servis edilen bir yemek türüdür.
  • Malatya Kömbesi; Malatya mutfağında ise kömbe normal kömbeden farklı olan kuşbaşı etle birlikte yapılmaktadır. Yufkaların arasına konulan kuşbaşı etlerle oldukça lezzetli bir hale bürünen Malatya kömbesi çayın yanına tüketilen bir yiyecek türüdür.
  • Malatya Patlıcan Tava; Malatya mutfağındaki favori lezzetlerden biri olan patlıcan tava, yöresel pişirme teknikleriyle patlıcan ve kuşbaşı etlerin harmanlanarak oluşmasıyla, Malatya mutfağının sevilen lezzetleri arasında yer almaktadır.
  • Kiraz Yaprağı Sarması; Malatya yöresine ait kiraz yaprağı sarma yemeği diğer sarmalardan farklı olarak ekşili köfte ve yoğurt ile tüketilen bir lezzettir. Malatya’da kış için tüm hazırlıklara bahar ve yazdan başlanır. Bahar aylarında ipe dizilerek kurutulan kiraz yaprakları, kış gelindiğinde ise sarma yapılarak afiyetle tüketilmektedir.
  • Banık Köfte; Malatya yöresel mutfağında sıklıkla rastladığımız bulgurlar salçaya bulanarak reyhan ve ince kıyım soğanlara bulanarak kızartılıyor. Yassı olarak hazırlanan köfteler tavada kendi yağında pişirilerek hazırlanmaktadır.
  • Acılı Ayran; Malatya mutfağının vazgeçilmez soğuk içecek türlerinden biri olan acılı ayran Malatya’da olduğu kadar kendi mutfak kültürlerini Malatya dışına taşımış insanların da evlerinde sofralarından eksik etmediği bir iştah açıcı şurubudur.
  • Yumurtalı Köfte; Bulgur, kıyma, saçla, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatlar ile çiğ köfte tarzı yoğrulup yassı hale getirerek yumurtaya bulandıktan sonra tavada kızartılan köfteler servise sunulur

İlgili Haberler