...

Festival ve Şenlik

  • Uluslararası Kayısı ve Kültür Festivali; Adı Malatya ile özdeşleşen kayısıyı ve Malatya’yı dünyaya tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen festivalde konser programları ve spor müsabakaları düzenlenir. Her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında düzenlenmektedir.
  • Yeşilyurt Kiraz – Kültür Spor Şenliği; Yeşilyurt ve Gündüzbey beldelerinde yetişen Dalbastı Kirazının tanıtımı ve yörenin isminin duyurulması için yapılan festivaldir. Her yıl Haziran ayının sonu Temmuz ayının başlarında Yeşilyurt’ta düzenlenmektedir.
  • Uluslararası Arguvan Türkü Festivali; Türkü Festivali, Malatya ve Türkiye’yi dünyaya tanıtma konusunda hızla ilerliyor.Her yıl 30-31 Temmuz tarihlerinde Arguvan’da düzenlenmektedir.
  • Malatya Kahve Festivali; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Malatya bölge müdürlüğü Kayısı araştırmaları enstitüsü tarafından üretilen Kayısı Çekirdeği Kahvesi de ilk defa bu festivaldedir. Her yıl Nisan ayının ikinci haftası düzenlenmektedir.
  • Hekimhan Ceviz, Maden ve Kültür Festivali; Yurdun dört bir tarafından ve yurt dışından gelenlerin kaynaştığı, hasret giderdiği ve yapılan etkinliklerle dostlukların pekiştirildiği önemli organizasyonlardır. Hekimhan’ın ulusal ve uluslararası platformda tanıtılmasına yol açmıştır. Her yıl 01-02 Ağustos tarihlerinde Hekimhan’da düzenlenmektedir.
  • Darende Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali; Festival, toplum içerisindeki birlik ve beraberliği pekiştirmekte, yakında ve uzakta bulunan hemşerileri buluşturmakta, topluma coşku ve heyecan vermektedir. Her yıl Ağustos ayında Darende’de düzenlenmektedir.
  • Arapgir Bağbozumu Şenlikleri; Üzümü ile meşhur olan Arapgir ilçesini ve üzümünü tanıtmak amacıyla her yıl eylül ayının ilk haftasında düzenlenmektedir.
  • Doğanşehir Elma ve Kültür Şenliği; Doğanşehir’in Dünya’ya tanıtılmasını sağlayarak halkın elmaya olan ilgi arttırmak bunun yanı sıra turist kalış süreleri uzatmak, kültürel gelişimi sağlamak ve yöre insanı, halkın ekonomisi canlandırarak ülke ekonomisini kalkındırmak amacıyla her yıl 02 Ekim tarihinde düzenlenmektedir.
  • Malatya Uluslararası Film Festivali; 2010 yılından beri yapılan Malatya Uluslararası Film Festivali, bir hafta boyunca sinemaseverleri Malatya şehrinde topluyor. Ulusal ve uluslararası kategorilerde Kristal Kayısı ödüllerinin dağıtıldığı festival bir sürmektedir. Her yıl Kasım ayının ortasında düzenlenmektedir.

İlgili Haberler