Vaka: 27,663

İyileşen: 30,824

Vefat: 232

Vaka: 27,663

İyileşen: 30,824

Vefat: 232

9.47
11
13.05

...
Dünya

Almanya'da koalisyon görüşmeleri başladı

Berlin'deki City Cube konuşma salonunda 6 vakit devam eden görüşmelerin arkası sıra partilerin umumi sekreterleri, kuma matbuat toplantısı düzenledi. SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil, görüşmelerin iyi başladığını belirterek, "Göz hizasında bir görüşme oldu. Tüm mevzular masadaydı. Pazartesi görüşmelere devam edeceğiz." dedi. 

Tüm partilerin beraberce müşterek şeyleri muvaffak olmak ve dikmek istediklerini vurgulayan Klingbeil, "Sonunda topu topu partiler müşterek hükümet oluşturmayı hedefliyoruz." ifadesini kullandı. Yeşiller Genel Sekreteri Michael Kellner de 3 ayrımlı partinin beraberce emniyet zarfında görüşmelerinin ehemmiyetli müşterek ayraç bulunduğunu vurgulayarak, "Gelecek günlerde görüşmelere bitmeme edeceğiz." diyerek konuştu. FDP Genel Sekreteri Wissing ise görüşmelerin muktezi ağırbaşlılık içerisinde yürütüldüğünü aktararak, FDP'nin, görüşmelerin uzun bitmeme ettirilmesini istediğini kaydetti. 

FDP, Almanya'da seçimlerin ardından hükümeti kurmak için daha önce Yeşiller partisi ile ön görüşmeler gerçekleştirmişti. FDP ve Yesiller, SPD ile hükümet kurma amacıyla görüşmelere başlama kararı almıştı. Ülkede 26 Eylül'de meydana getirilen umumi seçimde SPD oyların yüzdelik 25,7'sini alarak müşterek numara fırka çıkmıştı. Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ise 24,1 ile ikinci olmuştu. Hükümeti ihdas etmek düşüncesince anahtar halde bulunan FDP yüzdelik 11,5, Yeşiller de 14,8 oy almıştı. Almanya'da SPD, Yeşiller ve FDP veya CDU/CSU, Yeşiller ve FDP arasında hükümet kurulması bekleniyor.